Umiejscowienie żylaków najczęściej występuje na bocznych powierzchniach ud, podudziu lub okolicach kostek. Żylaki posiadają niebieski lub czerwony kolor i sprawiają nieprzyjemne wrażenie estetyczne.

Jest to szczególny problem dla wielu kobiet. Rozszerzenia naczyń mogą się pojawić w różnym wieku. Decydują tutaj często czynniki genetyczne. W leczeniu żylaków stosuje się metody inwazyjne oraz bezinwazyjne. Stosowanie opasek i bandaży uciskowych oraz specjalnych rajstop uciskowych jest korzystne w mniej widocznych naczyniach krwionośnych. Skleroterapię można wykonać gdy badanie USG oceni stan zastawek żylnych jako dobry. Badanie dopplerowskie przeprowadza się na żyle odpiszczelowej.

Zabieg skleroterapii stosuje się na pajączki żylne jak również większe zmiany żylne nastrzykując światło żylne specjalną pianką. Zastosowanie pianki umożliwia zwiotczenie i zwłóknienie naczyń na określonym odcinku i wyłączenie niewydolnej części z krwiobiegu. W ten sposób znika powiększona żyła lub skupisko żył, a krew znajduje inną drogę nie obciążając krwioobiegu. Nie należy stosować tej metody jeżeli istnieją takie przeciwwskazania jak uczulenie na środki obliterujące, poważne choroby lub infekcje układowe, obrzęki kończyn dolnych, które nie poddają się leczeniu czy ciężkie niedokrwienie kończyn.