Rumień jest to zespół chorobowy o różnej przyczynie, mogą wywoływać go bakterie, wirusy oraz może towarzyszyć chorobom zakaźnym, występować po lekach. Objawia się licznymi sino czerwonymi plamami rumieniowymi z pęcherzykiem w centrum. Mogą tworzyć układ nieregularny, obrączkowy, girlandowy. Występuje głównie na dłoniach i stopach, błonach śluzowych jamy ustnej i narządów rodnych, mogą być rozsiane. Towarzyszy im bolesność, podwyższona temperatura ciała, bóle stawów. Choroba trwa od kilku dni do kilku tygodni i może dawać nawroty.
Leczenie jest przyczynowe i polega na odstawieniu leków wywołujących rumień i leczeniu choroby podstawowej. W cięższych przypadkach stosuje się kortykosteroidy, antybiotyki lub leki odczulające. Odmianą rumienia jest rumień wyłącznie błon śluzowych wszystkich naturalnych otworów ciała, mający przebieg gorączkowy, gwałtowny.
Rumień trwały objawia jest plamami o odcieniu fioletowym, pojedyncze, dobrze ograniczone. Przyczyną ich są wyłącznie leki – często tabletki od bólu głowy i sulfonamidy.
Rumień guzowaty jest choroba o niejednoznacznej przyczynie. Mogą go powodować zakażenia bakteryjne, wirusowe, zmiany gruźlicze, sarkoidoza lub wyjątkowo leki. Tworzą się wówczas głębokie, zapalne guzy średnicy 1 – 5 cm, sięgające do tkanki podskórnej. Początkowo żywoczerwone, stopniowo stają się sine i brunatne. Występują na przedniej powierzchni podudzi, symetrycznie. Cofają się bez zostawiania blizn. Jeżeli nie można ustalić przyczyny, stosuje się antybiotyki i leki przeciwzapalne.